Niniejszy wpis może zainteresować osoby, które zastanawiają się nad złożeniem pozwu o rozwód. O czym należy wiedzieć? Przeczytaj poniższy wpis, a dowiesz się:
- Czym jest rozwód?
- Ile trwa rozwód?
- Jakie są koszty rozwodu?
- Co powinien zawierać pozew o rozwód?
- O co można wnioskować w pozwie o rozwód?
- Jakie dowody należy dołączyć do pozwu o rozwód??
- Czy Sąd może odmówić udzielenia rozwodu?
- Czy można rozwieść się za pomocą mediacji?
- Rozwód czy separacja – co lepsze?
Niekiedy dochodzi do sytuacji, iż małżeństwo ulega rozpadowi. Rozwód może być najlepszym rozwiązaniem dla samych małżonków, jak również ich dzieci oraz najbliższych. Przyczyną rozwodu mogą być trwające długotrwale intensywne spory, niedopasowanie charakterów, całkowity zanik więzi pomiędzy małżonkami czy zdrada jednego z małżonków. Oczywiście nie da się wymienić wszystkich przyczyn rozpadu związku małżeńskiego, która w każdej sprawie jest indywidualna. Jeśli doszedłeś do wniosku, iż twoje małżeństwo nie ma sensu, warto zagłębić się w kluczowe informacje dotyczące samego rozwodu.
Czym jest rozwód?
Rozwód jest to oficjalne zakończenie trwającego związku małżeńskiego, który został zawarty pomiędzy kobietą i mężczyzną. Rozwód orzeka Sąd Okręgowy, zazwyczaj ten właściwy dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Dokumentem potwierdzającym uzyskanie rozwodu jest wyrok rozwodowy.
Należy pamiętać, iż do orzeczenia rozwodu koniecznym jest, by nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego, o czym mowa w art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej: „KRO”). Ma to miejsce wówczas, gdy pomiędzy małżonkami nie istnieje już więź psychiczna, fizyczna i gospodarcza.
Ile trwa rozwód?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Dlaczego? Czas trwania postępowania rozwodowego będzie uzależniony od tego są zgodne, czy pozostają w konflikcie, czy małżonkowie dochodzą winy w rozpadzie pożycia małżeńskiego, jak również czy mają wspólne małoletnie dzieci. Jeśli małżonkowie są zgodni to cały proces może trwać jedynie kilka miesięcy, a jeśli istnieje pomiędzy nimi konflikt, to postępowanie może rozciągnąć się nawet na kilka lat.
Jaki jest koszt rozwodu?
W tym wypadku również nie ma jednej odpowiedzi. Sama opłata od pozwu to koszt 600 zł. W trakcie postępowania mogą pojawić się inne dodatkowe koszty. Istotnym jest również to, czy małżonkowie korzystają z pomocy profesjonalnych pełnomocników np. radcy prawnego.
Co powinien zawierać pozew o rozwód?
Sam pozew o rozwód to najważniejsze pismo w postępowaniu rozwodowym. Podobnie jest w przypadku odpowiedzi na pozew rozwodowy, do jakiej wniesienia zobowiązany jest pozwany małżonek. Pozew o rozwód musi zawierać wszelkie wymagane przez przepisy prawa elementy konieczne dla skutecznego wniesienia pisma procesowego. Stanowi o tym art. 126 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – kodeks postępowania cywilnego.
Po drugie, musi zawierać skonkretyzowane żądanie o rozwiązanie małżeństwa. Tutaj można wnosić o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie stron, z winy obojga małżonków, bądź z wyłącznej winy jednego z małżonków. Dodatkowo, w pozwie o rozwód można wnosić o uregulowanie kwestii związanych z opieką nad wspólnymi małoletnimi dziećmi (alimenty, władza rodzicielska, miejsce zamieszkania, kontakty). Ponadto, można wnioskować również o zasądzenie alimentów na małżonka niewinnego, podział majątku wspólnego czy eksmisję małżonka ze wspólnego mieszkania.
Jakie dowody należy dołączyć do pozwu o rozwód?
Należy pamiętać, iż każde twierdzenie jakie zawieramy w pozwie o rozwód – czy to związane z winą drugiego małżonka czy opieką nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, musi zostać przez nas udowodnione. Dowodem może być praktycznie wszystko. Najczęściej dowodami są zeznania świadków, przeróżne dokumenty, korespondencja elektroniczna, zdjęcia, zrzuty z portali społecznościowych, nagrania rozmów z drugim małżonkiem, opinie biegłych czy dokumentacja medyczna.
Należy pamiętać, iż do pozwu o rozwód należy bezwzględnie dołaczyć:
- odpis aktu małżeństwa.
- odpisy aktów urodzenia dzieci.
- odpis pisma dla strony przeciwnej wraz z załącznikami.
- potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej od pozwu.
Czy Sąd może odmówić rozwodu?
Tak, Sąd może odmówić udzielenia rozwodu. Jednakże, ma to miejsce jedynie wówczas, gdy zagrożone zostanie dobro wspólnych małoletnich dzieci, bądź orzeczenie rozwodu będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego bądź gdy rozwodu żąda wyłącznie małżonek winny rozstania. Z powyższych przyczyn, Sąd może odmówić udzielenia rozwodu, nawet gdy pomiędzy małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.
Czy można rozwieść się za pomocą mediacji?
Tak! W niektórych przypadkach zdecydowanie się na mediację to bardzo dobre rozwiązanie. Można ją przeprowadzić w związku z decyzją Sądu albo na wniosek Twój i Twojego współmałżonka. Sędzia może skierować Was na mediację, jeżeli sądzi, że istnieją jakiekolwiek widoki na utrzymanie Waszego związku małżeńskiego w mocy.
Ponadto, jeśli małżonkowie są zgodni, to mogą skorzystać z usług kancelarii mediacyjnej, a wówczas ugoda mediacyjna spisywana jest przed mediatorem, a następnie musi zostać zatwierdzona przez właściwy Sąd.
Rozwód czy separacja?
Jeśli, któreś z małżonków nie jest pewne tego, czy chce zakończyć związek małżeński, to dobrym wyborem może być separacja zamiast rozwodu. Może ona zostać orzeczona na określony czas. Separacja nie powoduje, iż małżeństwo ustaje, ale jej skutki są podobne do rozwodu, może ona jednak być etapem prowadzącym do naprawienia zerwanych więzi przez małżonków.
Więcej o rozwodzie i kwestiach z nim związanych przeczytacie Państwo w kolejnych wpisach.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej z zakresu prawa rodzinnego, to zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub pod numerem telefonu: 730-824-320.