Rozwód bez orzekania o winie – o czym warto wiedzieć?

rozwód bez orzekania o winie

Rozwód czy to bez orzekania o winie, czy z orzeczeniem winy, to bardzo trudny moment w życiu małżonków. Często jest powodem stresu, cierpienia i straty drugiej połówki. Jednakże, często zdarza się, iż małżonkowie są na tyle zgodni, iż mogą rozwieść się bez orzekania o winie. Mogą uniknąć wówczas wzajemnych oskarżeń za rozpad związku małżeńskiego. Co warto wiedzieć w kwestii rozwodu bez orzekania o winie?

O rozwodzie przeczytacie Państwo również w poprzednim wpisie: https://radcaprawnyzakopane.pl/rozwod-okiem-radcy-prawnego/

Czym jest rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód bez orzekania o winie jest inaczej nazywany rozwodem za porozumieniem stron. Jest to sposób rozwiązania małżeństwa, gdzie żaden z małżonków nie ponosi winy za jego rozpad. Jest to najłagodniejsza forma rozstania małżonków, jak również najprostsza do przeprowadzenia, stosownie szybka i najmniej kosztowna.

Pozew o rozwód za porozumieniem stron – warunki

Złożenie pozwu o rozwód bez orzekania o winie jest możliwe tylko wtedy, gdy małżonkowie są zgodni w zakresie zakończenia małżeństwa. Ta forma rozwodu ma tę zaletę, iż żaden z małżonków nie musi udowadniać, kto jest winny rozpadowi małżeństwa. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą rozstać się zgodnie i nie chcą oskarżać się wzajemnie za niepowodzenie małżeństwa.

Rozwód bez orzekania o winie a dzieci

Należy wiedzieć, iż wina za rozpad związku małżeńskiego nie ma wpływu na obowiązek alimentacyjny na rzecz małoletnich dzieci. Wysokość alimentów na dzieci jest ustalana na podstawie innych czynników, a wina za rozpad małżeństwa nie jest tutaj istotna. Ta sama zasada dotyczy również decyzji sądu w sprawie władzy rodzicielskiej, ustalenia miejsca zamieszkania i kontaktów z dzieckiem.

Rozwód za porozumieniem stron a renta alimentacyjna

Jak powszechnie wiadomo, wyłączna wina jednego z małżonków za rozpad małżeństwa, daje małżonkowi niewinnemu łatwiejszą drogę do uzyskania alimentów „na siebie” od małżonka wyłącznie winnego. A jak sytuacja alimentów na małżonka kształtuje się przy rozwodzie bez orzekania o winie?

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, aby otrzymać alimenty od byłego małżonka, musi istnieć niedostatek środków do życia. Niedostatek to taka sytuacja, w której dochody byłego małżonka są niewystarczające do pokrycia podstawowych potrzeb życiowych. Należy również pamiętać, iż obowiązek alimentacyjny w takiej sytuacji nie może trwać dłużej niż 5 lat od orzeczenia rozwodu. Wydłużenie tego terminu jest możliwe, jedynie gdy wystąpią szczególne sytuacje.

Zalety rozwodu bez orzekania o winie

Rozwód bez orzekania o winie ma kilka ważnych zalet, a mianowicie:

  • Szybkość: Proces ten zazwyczaj jest szybszy niż rozwód sporny, ponieważ nie ma potrzeby prowadzenia długotrwałego procesu sądowego. 
  • Mniej kosztowny: Rozwód za porozumieniem stron może być mniej kosztowny niż rozwód sporny.
  • Mniej konfliktowy: Małżonkowie mogą uniknąć długotrwałych i stresujących sporów sądowych, co często ma korzystny wpływ na ich relacje po rozstaniu.
  • Kontrola nad wynikiem: Małżonkowie sami ustalają warunki swojego rozwodu, co daje im większą kontrolę nad procesem i jego wynikami. 

Rozwód bez orzekania o winie – jakie koszty?

Zasadniczo, zgodnie art. 26 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych za pozew o rozwód uiszcza się opłatę w wysokości 600 zł, bez względu na orzekanie o winie. Jednakże, często taki rozwód jest tańczy, z uwagi na to, że małżonkowie, którzy są zgodni często dzielą się kosztami po połowie.

Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż należy pamiętać, że zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt 3b wyżej wspomnianej ustawy stanowi, iż sąd z urzędu zwraca stronie połowę uiszczonej opłaty od pozwu o rozwód w razie orzeczenia rozwodu na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie. Tym samym, rozwód bez orzekania o winie kosztuje 300 zł.

Oczywiście, koszt opłaty sądowej nie obejmuje wynagrodzenia radcy prawnego bądź adwokata, gdyby któraś ze stron życzyła sobie reprezentacji swojej osoby przed sądem, jak również pomocy w sporządzeniu pozwu o rozwód. Każda ze stron ma również prawo, by ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych, jak również ustanowienia dla niej pełnomocnika z urzędu.

Ostatnie wpisy