Blog

Witaj na blogu autorstwa Martyny Wawrzyńskiej – Radca Prawny Zakopane. Niezależnie od tego, czy interesujesz się prawem czy poszukujesz jasności w kwestiach prawnych, ten blog będzie dla Ciebie niezastąpionym przewodnikiem po świecie prawa. Zapraszam również do odwiedzenia mojej strony  RADCA PRAWNY ZAKOPANE.

Zachowek - komu się nie należy? Kto nie dostanie zachowku?

Zachowek - komu się nie należy? Kto nie dostanie zachowku?

Instytucja zachowku została uregulowana w art. 991 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny i następne. Zachowek stanowi rekompensatę pieniężną dla spadkobiercy, który nie został powołany do dziedziczenia w testamencie sporządzonym przez spadkodawcę. Zachowek należy się również w przypadku, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu, ale za swojego życia rozporządził swoim majątkiem w taki sposób, iż spadek przez niego pozostawiony jest pusty bądź niewielki. Komu przysługuje zachowek? Jak stanowi art. 991 KC uprawnionym do zachowku jest: małżonek spadkodawcy, zstępni spadkodawcy (dzieci, bądź ewentualnie wnuki czy prawnuki), rodzice spadkodawcy, gdy nie miał on zstępnych. Powyższa lista jest katalogiem zamkniętym…
Niegodność dziedziczenia

Niegodność dziedziczenia

Czasami zdarzają się sytuację, gdy w powszechnym odczuciu otrzymanie spadku po zmarłym przez potencjalnego spadkobiercę jawi się jako niemoralne czy niesprawiedliwe. Powodem tego mogą być naganne czy niemoralne działania spadkobiercy względem spadkodawcy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi instytucja uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia, która pozwala na wyłączenie go od dziedziczenia, zupełnie tak jakby nie dożył on otwarcia spadku. Niegodność dziedziczenia – jakie przesłanki? Przesłanki niegodności dziedziczenia zostały wskazane w art. 928 Kodeksu Cywilnego i jest to katalog zamknięty. Zgodnie z przywołanym przepisem niegodność dziedziczenia może wystąpić, gdy potencjalny spadkobierca: dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy; podstępem lub groźbą…
Odwołanie testamentu lub zmiana treści testamentu

Odwołanie testamentu lub zmiana treści testamentu

Zastanawiałeś się kiedykolwiek czy można odwołać testament lub go zmienić? A może pojawiły się okoliczności, które skłaniają się do podjęcia takiej decyzji? Z dzisiejszego wpisu dowiesz się czy odwołanie lub zmiana testamentu jest możliwe, kto może to zrobić i jakie warunki muszą zostać spełnione. Testament – to przejaw woli spadkodawcy, który pragnie przekazać i podzielić swój majątek na wypadek swojej śmierci. Po śmierci spadkodawcy staje się on zasadniczo skuteczny i nie może być zmieniony. Natomiast za życia spadkodawcy ma on prawo dokonać odwołania testamentu lub jego zmiany, i to w każdej chwili. Możliwość odwołania czy zmiany testamentu dotyczy każdego testamentu…
Rozwód bez orzekania o winie - o czym warto wiedzieć?

Rozwód bez orzekania o winie - o czym warto wiedzieć?

Rozwód czy to bez orzekania o winie, czy z orzeczeniem winy, to bardzo trudny moment w życiu małżonków. Często jest powodem stresu, cierpienia i straty drugiej połówki. Jednakże, często zdarza się, iż małżonkowie są na tyle zgodni, iż mogą rozwieść się bez orzekania o winie. Mogą uniknąć wówczas wzajemnych oskarżeń za rozpad związku małżeńskiego. Co warto wiedzieć w kwestii rozwodu bez orzekania o winie? O rozwodzie przeczytasz również w poprzednim wpisie: https://radcaprawnyzakopane.pl/rozwod-okiem-radcy-prawnego/ Czym jest rozwód bez orzekania o winie? Rozwód bez orzekania o winie jest inaczej nazywany rozwodem za porozumieniem stron. Jest to sposób rozwiązania małżeństwa, gdzie żaden z małżonków…
Wydziedziczenie uprawnionego do zachowku

Wydziedziczenie uprawnionego do zachowku

Czym jest wydziedziczenie? Wydziedziczenie jest to pozbawienie naszych spadkobierców prawa do posiadania części majątku po naszej śmieci. Przyczyny warunkujące wydziedziczenie Bardzo istotną kwestią w zakresie wydziedziczenia jest to, iż nie może być to działanie dowolne. Nie można nikogo wydziedziczyć bez powodu. Jakie są przesłanki wydziedziczenia? Zgodnie z przywołanym wyżej art. 1008 Kodeksu Cywilnego, spadkodawca może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, gdy: wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych; Wyliczenie…

Ostatnie wpisy