Blog

Witaj na blogu prawnym autorstwa radcy prawnego Martyny Wawrzyńskiej. Zapraszam Was do fascynującej podróży przez świat prawa, gdzie złożone zagadnienia spotykają się z praktycznymi poradami.  Niezależnie od tego, czy interesujesz się prawem czy poszukujesz jasności w kwestiach prawnych, ten blog będzie dla Ciebie niezastąpionym przewodnikiem po świecie prawa.

Rozwód bez orzekania o winie - o czym warto wiedzieć?

Rozwód bez orzekania o winie - o czym warto wiedzieć?

Rozwód czy to bez orzekania o winie, czy z orzeczeniem winy, to bardzo trudny moment w życiu małżonków. Często jest powodem stresu, cierpienia i straty drugiej połówki. Jednakże, często zdarza się, iż małżonkowie są na tyle zgodni, iż mogą rozwieść się bez orzekania o winie. Mogą uniknąć wówczas wzajemnych oskarżeń za rozpad związku małżeńskiego. Co warto wiedzieć w kwestii rozwodu bez orzekania o winie? O rozwodzie przeczytacie Państwo również w poprzednim wpisie: https://radcaprawnyzakopane.pl/rozwod-okiem-radcy-prawnego/ Czym jest rozwód bez orzekania o winie? Rozwód bez orzekania o winie jest inaczej nazywany rozwodem za porozumieniem stron. Jest to sposób rozwiązania małżeństwa, gdzie żaden z…
Zachowek - czym jest? Kto może się o niego starać?

Zachowek - czym jest? Kto może się o niego starać?

Czym jest zachowek? Zachowek ma na celu zrekompensowanie straty ekonomicznej spadkobiercy, którego spadkodawca pominął w testamencie. Podobnie będzie, gdy uprawniony do zachowku za życia spadkodawcy nie otrzymał od niego przysporzenia majątkowego, które wyczerpywałoby swoją wartością należny mu zachowek. Prawo do zachowku ma zastosowanie zarówno przy dziedziczeniu testamentowym, jak również dziedziczeniu ustawowym. Roszczenie o zachowek to żądanie wypłaty określonej sumy pieniężnej. Nie można za jego pomocą domagać się wydania konkretnych przedmiotów ze spadku. Kto ma prawo do zachowku? Zgodnie z art. 991 par. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny, zachowek to uprawnienie, które przysługuje małżonkowi, zstępnym,…
ROZWÓD OKIEM RADCY PRAWNEGO

ROZWÓD OKIEM RADCY PRAWNEGO

Niniejszy wpis może zainteresować osoby, które zastanawiają się nad złożeniem pozwu o rozwód. O czym należy wiedzieć? Przeczytaj poniższy wpis, a dowiesz się: Czym jest rozwód? Ile trwa rozwód? Jakie są koszty rozwodu? Co powinien zawierać pozew o rozwód? O co można wnioskować w pozwie o rozwód? Jakie dowody należy dołączyć do pozwu o rozwód?? Czy Sąd może odmówić udzielenia rozwodu? Czy można rozwieść się za pomocą mediacji? Rozwód czy separacja – co lepsze? Niekiedy dochodzi do sytuacji, iż małżeństwo ulega rozpadowi. Rozwód może być najlepszym rozwiązaniem dla samych małżonków, jak również ich dzieci oraz najbliższych. Przyczyną rozwodu mogą być…
Wydziedziczenie uprawnionego do zachowku

Wydziedziczenie uprawnionego do zachowku

Czym jest wydziedziczenie? Wydziedziczenie jest to pozbawienie naszych spadkobierców prawa do posiadania części majątku po naszej śmieci. Przyczyny warunkujące wydziedziczenie Bardzo istotną kwestią w zakresie wydziedziczenia jest to, iż nie może być to działanie dowolne. Nie można nikogo wydziedziczyć bez powodu. Jakie są przesłanki wydziedziczenia? Zgodnie z przywołanym wyżej art. 1008 Kodeksu Cywilnego, spadkodawca może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, gdy: wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych; Wyliczenie…

Testament notarialny

Sporządzić testament tego rodzaju może tylko i wyłącznie notariusz – jako akt notarialny. W tym celu należy udać się do dowolnej Kancelarii notarialnej. Forma aktu notarialnego oznacza, iż jest on mocno sformalizowany. Za tą jego stronę odpowiada właśnie notariusz, mający status urzędnika państwowego. Dzięki temu, jak przesądza Kodeks cywilny, stoi on wyżej w hierarchii dowodów, które mają formę pisemną. Dysponuje on więc większą mocą dowodową i znacznie trudniej go podważyć. Tymczasem testament własnoręczny czy ustny mają status tylko dokumentu prywatnego, a ich podważanie nie jest już tak trudne. O tym czym jest testament własnoręczny dowiesz się w innym wpisie: https://radcaprawnyzakopane.pl/?p=1421 Jak…

Ostatnie wpisy